úterý 29. září 2015

Cyklostezka BEČVA 2015

  Předposlední zářijový víkend tohoto roku  a konec léta byl ten správný čas na projetí Cyklostezky BEČVA 2015. Opět jsem ji absolvoval s mým kamarádem Petrem Mikeskou věrným to průvodcem.
BEČVA jako řeka má dva prameny a tudíž dvě větve, Rožnovskou a Vsetínskou, názvy korespondují s názvy důležitých měst na těchto tocích. Jako startovní i cílové město jsme si zvolili Hranice na Moravě, i když jsme mohli použít i Přerov kudy BEČVA vede a teče. Dle mého soudu je tato cyklostezka nejkrásnější u nás. Povrch, přemostění toků, značení info je příkladné. Jediný zádrhel je zatím hned na začátku za Lázněmi Teplice nad Bečvou, kde po táhlém stoupání Lázněmi následuje prudký hrubo kamenitý sjezd, ale nyní po pořádku.
  Bylo 9.00 sobota 19.9. právě jsme s Petrem vystoupili na nádraží v Hranicích, seřídili GARMINy a vydali se po cyklotrase 6139 hledat napojení na BEČVU. Narazíte na ni projetím pod Náměstí a mostem přes stejnojmennou řeku. A tak jsme byli na Cyklostezce BEČVA ( později jen BEČVA ). Směřovali jsme po ní do Lázní Teplice nad Bečvou a stále do kopce, pěkné stoupáničko. Poté jsme pokračovali směr Ústí do Skaličky, kde krom Zámku, najdete rozdvojení BEČVY. My zvolili tu těžší cestu přes kopec Strážisko a obec Zámrsky do Hustopečí nad Bečvou. Zde můžete buď projet městem, kde najdete Zámek a kostel Povýšení sv. Kříže, a nebo ještě před vjezdem do města odbočit na novou spojku směr Valašské Meziříčí. Příjezd do tohoto Valašského města je úplně nový a ještě málo značený. Naštěstí nás zde provedl kamarád Ladislav Jemelík a díky němu jsem najednou stáli u soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. V městě jsme si dali přestávku a poté pokračovali dál směr Rožnov pod Radhoštěm. Stále jsme jeli po luxusní cyklozcezce a to i přes Dolní, Prostřední i Horní Bečvu. Cestou jsme projeli Golf Clubem, zastavili Na Zavadilce křižovatce směr Pustevny a přehradě Horní Bečva. Zde BEČVA vlastně končí, ale my pokračovali dál na horské sedlo Bumbálka, která byla kdysi hraničním místem se Slovenskem a dále směr Makovské Sedlo, kde se nachází Památník II. sv. války a místo kudy jsme se vrátili zpět do České republiky na Valašsko. Několika kilometrovým sjezdem jsme dorazili do cíle první etapy do Leskové. Zde najdete mimo opět BEČVY i lyžařské areály, hotely Galik a SPA Laterna a také výborný minipivovar Pod Pralesem s vynikajícím pivem i jídlem. Toť krásný závěr prvního dne...
  Den druhý měl na pořadu cestu zpět, ale po Vsetínské větvi BEČVY. Jak bývá probudili jsme se s Petrem brzy, už kolem šesté ráno a v 7 jsme již byli připraveni vyrazit. Snídani jsme vyřešili v obchodě ve Velkých Karlovicích, kde jsme se od jednoho bodrého Valacha dověděli, že na Valašsku žádné kopce nésú, tak nechápu na čem je založena soutěž Vrchařská koruna Valašska :-) ? Poučeni jsme jeli dál směr Karolínka, Nový Hrozenkov, Halenkov, Ústí. Všechny tyto obce míjíte aniž trefíte na hlavní cestu, prostě paráda. Snad jen někdy přehledně bezpečně křižujete nebo odbočujete např. na stoupání Kasárně či Kohútka. V Ústí jsme podjeli cestu Vsetín-Trenčín a v pohodě dojeli do Vsetína Valašské to Metropole a odtud až do Jablůnky, místa přestávky u mého Trenéra Strýca Rudy. Po občerstvení a pokecu jsme opět osedlali své oře a "cválali" směr Mikulůvka, Jarcová, Bystřička až jsme dojeli zpět do ValMezu. Odsud už to bylo celkem snadné, až na malé kufrování v Hustopečích nad Bečvou, dojet až do Hranic na vlak.
  Celé putování mělo celkem 170 km, které byly perfektní a již se nyní těším na rok 2016, kdy bychom s Petrem chtěli projet moravskou část Cyklostezky GREENWAY KRAKOW-WIEN..... tak Kolu zdar !!!


Jsme na startu

Hranice

Sinagoga v Hranicích na Moravě

Hustopeče nad Bečvou

Soutok Rožnovské a Vsetínské Bečvy v BEČVU ve Valašském Meziříčí

Valašské Meziříčí - ValMez

Splav na Rožnovské Bečvě

Rožnov pod Radhoštěm

Křižovatka ZavadilkaHorní Bečva

Přehrada Hodní Bečva

Horské Sedlo Bumbálka

Památník II. sv. války

Areál Lesková

Lesková

Penzion Pod Pralesem v Leskové

Velké Karlovice

Velké Karlovice

Balaton - Karolinka-Hrozenkov

Splav na Vsetínské Bečvě

Vsetín

Hustopečská Jezera


Stoupám na Bumbálku

Gripeny jako doprovod letu Hurghada - Ostrava

To jsem Já :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat