čtvrtek 10. srpna 2017

TOUR DE KYSUCE 2017

  Na Kysuce jsem se  vrátil po několika letech, myslím na kole a byly svým způsobem specifické. Jednak nestartovaly v Opavě, ale Ostravě a v pátek, den startu pršelo, jen se lilo.
  Ale pojďme na start. Ten byl vypsán na pátek 21.7 v 9.00. Původně to mělo být o měsíc dřív, ale okolnosti tomu byly proti. Na startu v Ostravě-Kunčicích jemně pršelo, nicméně dalo se jet. Rychle jsem naskočil na Cyklotrasu č. 59 a vydal se směrem na Ostravici podél stejnojmenné řeky. Cyklotrasa jako taková Vás zavede do několika pěkných měst a vesniček. Nejprve se projíždí kolem Vratimova a Paskova, za kterým Vás uvítá Frýdek - Místek. Z tohoto města již můžete v klidu vyrazit směrem na Beskydy, například Visalaje. Po hladkém a klidném průjezdu přes FM na Vás čeká Baška se stejnojmennou Přehradou. Poté následuje Pržno odkud můžete vyrazit směr Lysá hora po asfaltu přes Papežov. Dalším významným bodem na trase byl Frýdlant nad Ostravicí, opravdu již podhorské město. Nad tímto městem se tyčí kopec Ondřejník. Je to krásný výšlap a příjemné místo. Po Frýdlantu na mě už čekala samotná Ostravice po průjezdu Novou Vsí. A konečně také přestalo pršet. HURÁ!
   Následovala první velká přestávka, polévka a kofola. Ostravice je významné horské městečko, kde se nachází mimo jiné GOLF RESORT a je to vlastně jeden z výchozích bodu na vrchol Královny Beskyd na Lysou horu. Po přestávce jsem najel na hlavní cestu a stoupal na  ŠANCE (576 M.N.M.) nad stejnojmennou Přehradu, zásobárnu pitné vody pro Ostravu. Od Šancí jsem pokračoval směrem na Staré Hamry a odtud jsem sjel dolů před Bílou, kde jsem naskočil na cestu II/484 resp. na Cyklotrasu 461, kde mě čekalo stoupání na Konečnou do výšky 711 m.n.m., krásné krásné stoupání s rampami až 12%. Za odměnu jsem dostal krásné beskydské kopce a několikakilometrový sjezd do Slovenské Turzovky přes Klokočov. V Kysucké Turzovce jsem navštívil část mé rodiny a pokračoval dál přes Podvysokú, Staškov a Rakovú do Čadce. Odtud to byl jen malý kousek k Penzionu Drevorubac v Osčadnici, kde jsem měl domluvené spaní.
   A protože jsem dorazil před termínem, domluvil jsem se s přáteli z Krásna nad Kysucou a vyrazili jsme ještě na Dedovku (650 m.n.m.) 8-mi kilometrové stoupání, nelitoval jsem. Nádherné místo.

  Mapa I. etapy:


   Sobotní etapa měla start v Krásně nad Kysucou bydlišti mých kamarádu a kamarádek, kteří mě do této "domoviny" pozvaly a byl naplánován na 9:00. Cílem byla Přehrada Nová Bystrica, Vychylovka a Kysucký Orloj ve Staré Bystrici.Vyrazily jsme po Cyklotrase Kysuce směr Přehrada. Cesta byla příjemná, stále do mírného stoupání kolem řeky Bystrica a kolem nebo vně podhorských dědin Zborov na Bystricou, Klubina, Stará Bystrica a Nová Bystrica. Odtud na Přehradu to už jsou pouze 2 km, nicméně ten poslední je stěna s průměrem 10% a maximem až 13%. Odměnou za to úsilí je vám božský pohled na nádhernou vodní plochu a nádherné lesy. A ten klid, klid k nezaplacení.....Po nezbytném kochání a fotografování nás čekal sjezd do Dědiny ke křižovatce cesty směr Vychylovka. Je to 7-mi kilometrové stoupání, kde nastoupáte bezmála 300 výškových metrů, ale pak se najednou dostanete do doby o 100 let zpět. V tomto Kysuckém Skanzenu můžete obdivovat stavby tehdejší doby, ale i za pár EURO se nechat svézt po tehdejší úzkokolejce, která svážela "drevo z hory" až do Krásna. Nyní je tam postavena ta Cyklotrasa. Po nezbytném focení a občerstvení byl na programu sjez do Staré Bystrice, kde následoval oběd a hlavně návštěva Náměstí s Kysuckým Orlojem. Fantastické místo. Pak už jen to bylo jen pár km zpět do Krásna, kde jsme vše zakončily vynikající zmzkou.........Děkuji Vám kamarádi a  kamarádky, nikdy na to nezapomenu... Na jednu zásadní věc jsem zapomněl, a to že na cestě Krásno - Bystrica nepotkáte auto, geniálně vedená Cyklotrasa, jediné co vás může potkat, je medvídek, ale ti měly asi celozávodní dovolenou 😀
.... 
Mapa II. etapy

   III. etapa Tour de Kysuce 2017, byla vlastně trasa zpět Oščadnica - Ostrava po stejné linii jako Den I. jen v opačném garda za krásného počasí až na ranní mlhu v úseku Oščadnica - Čadca - Raková, pak začaly tropy, které ukončila až bouřka u Vratimova. Krásný byl 10-ti kilometrový výjezd z Turzovky přes Klokočov na Konečnou opět do výšky 711 m.n.m a také houpačka na Šance a super byl i sjezd na Ostravicu. Pak už to byla pohodovka až do Ostravy - Kunčice a jedno pivko na oslavu Tour de Kysuce 2017. Žádné komentáře:

Okomentovat